Týždeň v NHL: S Hossom vyhral Stanleyho poháre, krvácal za Chicago. Kariéru mu ukončili otrasy mozgu

 Prepošlite tento newsletter komukoľvek, kto by ho mal čítať

 Zobraziť tento newsletter na webe (napríklad ak ho chcete zdieľať)

 

Dobrý deň,

dnešný súhrn diania v NHL je z veľkej časti o zdraví. Bývalý spoluhráč Mariána Hossu z Chicaga Andrew Shaw totiž po sérii otrasov mozgu končí s hokejom.

Najväčší talent rakúskeho hokeja a deviatka draftu Marco Rossi prvý raz prehovoril o tom, ako mu covid ukončil sezónu a spôsobil život ohrozujúce problémy so srdcom.

Connor McDavid medzitým v Edmontone ďalej hrá svoju vlastnú ligu. Z individuálneho hľadiska sme takú sezónu nevideli od čias Maria Lemieuxa v Pittsburghu.

V Týždni v NHL sa dočítate:

aké následky zanechali otrasy mozgu na Shawovi;

prečo je šťastný, že ho lekári zastavili;

či má McDavid šancu stihnúť dosiahnuť sto bodov;

prečo má Edmonton pred play-off dôvody na optimizmus;

ako covid možno zničil kariéru 19-ročného talentu;

Týždeň v NHL vám prinášame každú nedeľu počas sezóny a posielame ho aj e-mailom ako newsletter.

 

1. Život v začarovanom kruhu

Chicago Blackhawks bolo ešte pred pár rokmi najlepším tímom NHL a v rokoch 2010, 2013 a 2015 vyhralo Stanleyho pohár. Tesne po druhom triumfe vznikla jedna z pamätných fotografií z tohto obdobia.

Útočník Andrew Shaw na nej v šatni drží Stanleyho pohár, zatiaľ čo po jeho tvári steká krv zo zranení, ktoré utrpel v rozhodujúcom zápase proti Bostonu. Tento záber ilustroval, o čom je play-off o Stanleyho pohár, a zároveň akým hráčom bol Shaw.

V minulom čase o ňom hovoríme preto, že v uplynulom týždni ohlásil vo veku 29 rokov koniec kariéry. Príčinou sú časté otrasy mozgu, po ktorých mu lekári dôrazne odporučili zanechať hokej. "Raz v živote budem počúvať," uviedol v oficiálnom stanovisku.

Shaw odohral v NHL necelých desať sezón a s Blackhawks získal dvakrát Stanleyho pohár. Ako napísal Scott Powers z The Athletic, zanecháva za sebou dva príbehy, o ktorých by mal každý mládežnícky tréner hovoriť budúcim hokejistom.

Jeden z nich by mal pre nich slúžiť ako inšpirácia a druhý ako výstraha.

Vždy hral ako vo finále. Spôsob, akým sa Andrew Shaw presadil v NHL, totiž priamo súvisí s jeho predčasným koncom. Shaw nikdy nemal výnimočný talent a kluby NHL ho v rokoch 2009 a 2010 prehliadli na dvoch po sebe idúcich draftoch.

V poslednom roku juniorskej kariéry však svojou bojovnosťou upútal vedenie Chicaga, ktoré si ho na drafte 2011 vybralo v 5. kole. Odpisovaný mladík sa chopil príležitosti, už v januári 2012 debutoval v NHL a hneď jeho prvý zápas predznamenal, čo od neho môžu Blackhawks očakávať.

Na ľade Philadelphie sa vo svojom druhom striedaní pobil so skúseným bitkárom Zacom Rinaldom a lekári mu museli zašívať obočie. Potom sa však vrátil na ľad a strelil svoj prvý gól v NHL.

Kanaďan sa odvtedy bil za Chicago, zrážal sa so súpermi, krvácal a clonil pred bránou. "Od svojho prvého letného kempu u nás hral, akoby išlo o finále Stanleyho pohára. Inak ani hrať nevedel," opisoval generálny manažér Stan Bowman.

Andrew Shaw ukázal, ako sa do NHL môže presadiť aj podceňovaný hráč bez talentu. Iná cesta preňho v podstate ani neexistovala, no úspešné tímy takýchto hokejistov potrebujú a ich význam rastie práve počas play-off.

Shaw bol pre úspechy Chicaga mimoriadne dôležitý a tréner Joel Quenneville ho nasadzoval aj k hviezdam ako Jonathan Toews, Marián Hossa či Patrick Kane.

Dokázal dať aj niekoľko veľmi dôležitých gólov, v treťom predĺžení napríklad rozhodol prvý zápas finálovej série proti Bostonu v roku 2013. Shaw strelil aj jeden z najzaujímavejších gólov v histórii Stanleyho pohára, ktorý nebol uznaný.

Vo finále konferencie v roku 2015 proti Anaheimu v predĺžení stál v presilovej hre pred bránkoviskom a z výšky pred ním padal puk. Keď to Shaw uvidel, jednoducho ho futbalovou hlavičkou sklepol do brány - tak veľmi chcel vyhrávať.

Kliknutím na obrázok spustíte prehrávanie videa v novom okne

Shaw

Začarovaný kruh. Spôsob hry a časté údery do oblasti hlavy sa však na Shawovi podpísali otrasmi mozgu, ktorých presný počet nepozná ani on sám. "Mal som ich viac než väčšina ostatných," povedal pre The Athletic.

Zhoršovať sa to začalo najmä počas Shawovho trojročného pôsobenia v Montreale, kam ho Chicago vymenilo v lete 2016. Pre ESPN prezradil, že v posledných rokoch sa ocitol v začarovanom kruhu, keď stále bojoval so symptómami otrasov. Akonáhle sa cítil dobre, chcel sa opäť vrátiť k hokeju.

"Ak by prišiel ďalší otras mozgu, opäť by som spadol do čiernej diery," povedal.

Shaw sa na posledné dve sezóny vrátil do Chicaga, no 30. novembra 2019 utrpel otras mozgu, ktorý ho vyradil z hry na štrnásť mesiacov. Na začiatku tejto sezóny sa vrátil, no vo februári sa po ďalšom údere do hlavy opäť vrátili symptómy.

Lekári ho následne stopli, čo bolo pre Shawa ťažké, no zároveň je rád, že k tomu došlo.

"Som typom človeka, ktorý by hral, až pokým by nezomrel. Nenávidím, keď sklamem svojich spoluhráčov, klub, fanúšikov, priateľov aj rodinu. Snažil by som sa ísť cez zranenia, až by to dospelu do bodu, keď by už asi nebolo návratu," uviedol pre ESPN.

Pre The Athletic Shaw dodal, že jeho manželka si spočiatku užívala jeho bitky na ľade, no v posledných rokoch sa ich už desila. Pre rodinu a blízkych je preto jeho koniec úľavou, no aj tak bude musieť byť ďalej pod dohľadom lekárov.

Shaw je v 29 rokoch ďalším hráčom z úspešnej generácie Chicaga, ktorý už s hokejom skončil. V januári kariéru ukončil brankár Corey Crawford, v marci obranca Brent Seabrook a nehrajú už ani Marián Hossa, Kris Versteeg, Patrick Sharp či Bryan Bickell.

Viacerých z nich rovnako ako Shawa zastavilo zdravie - Seabrook nemôže hrať pre zničený bedrový kĺb, Hossa pre kožné problémy spojené s alergiou na výstroj a Bickellovi lekári diagnostikovali sklerózu multiplex.

Priaznivci Blackhawks dúfajú, že sa ešte dočkajú návratu kapitána Jonathana Toewsa, ktorý z neznámych zdravotných príčin vynechal celú túto sezónu a verejnosť o ňom v podstate nič nevie.

 

2. McDavidov najlepší rok

Connor McDavid si v Edmontone ďalej hrá svoju vlastnú ligu. V závere apríla získal v piatich zápasoch 15 kanadských bodov a po krátkej prestávke rovnako začal aj máj, keďže si v noci proti Calgary pripísal ďalšie tri body.

O tom, kto získa Trofej Arta Rossa za víťazstvo v kanadskom bodovaní a Hartovu trofej pre najužitočnejšieho hráča už ani nemusíme debatovať. McDavid vedie produktivitu NHL s 87 bodmi v 49 zápasoch a pred spoluhráčom Leonom Draisaitlom má náskok 17 bodov.

24-ročný Kanaďan hrá podľa viacerých zámorských odborníkov svoj najlepší hokej v kariére.

"V minulosti som už viackrát zamýšľal nad tým, kedy McDavid predvedie v rámci ligového bodovania sezónu v štýle Wayna Gretzkého. Odpoveď je: v tejto," napísal Eric Duhatschek z portálu The Athletic.

McDavid si drží priemer 1,776 bodu na zápas a ak si ho udrží do konca sezóny, skončí na 99 bodoch - iba tesne pod stovkou, a to má skrátená sezóna 56 zápasov.

Ako z čias Lemieuxa. Aby ste si dokázali lepšie predstaviť, čo to znamená, tak podľa údajov zo stránky quanthockey.com ide v tejto chvíli o 29. najlepšiu individuálnu sezónu v histórii.

Lepší bodový priemer dosiahli v minulosti iba legendy NHL: Wayne Gretzky, Mario Lemieux, Bill Cowley, Phil Esposito, Steve Yzerman, Bernie Nicholls (po boku Gretzkého), Adam Oates, Jari Kurri (tiež po boku Gretzkého), Mike Bossy, Jaromír Jágr a Bobby Orr.

Ako poznamenal Frank Seravalli z TSN, McDavid je prvým hráčom od čias Lemieuxa z roku 2001, ktorý má priemer vyšší než 1,68. Ak by mala sezóna štandardných 82 zápasov, McDavid by sa v tejto forme dostal na 145 bodov.

Ako píše Eric Duhatschek, pri sledovaní McDavida je ťažké vôbec zrátať momenty, keď sa sami seba pýtate, ako to urobil. "Nejde len o to, že korčuľuje ako víchor, ale aj o to, ako dokáže v tej rýchlosti premýšľať."

Kapitán Edmontonu to demonštroval v zápase proti Winnipegu, keď vypichol puk a stačili mu dva-tri rýchlejšie zábery korčuľami, aby sa dostal do úniku. McDavid sa stihol v rýchlosti s pukom na hokejke ešte aj obzrieť, aký má náskok, a potom sa pohral s vlaňajším najlepším brankárom NHL Connorom Hellebuyckom.

Zvýšil na 6:1 a bol to jeho tretí gól v zápase:

Kliknutím na obrázok spustíte prehrávanie videa v novom okne

Gotta See It: Connor McDavid Scores After Flurry Of Dekes To Complete Hat Trick

Talent, ktorý ho oddeľuje od zvyšku súťaže, ukazuje McDavid takmer v každom zápase a fascinujúce je, že sa stále zlepšuje. Analytik Mike Kelly zo spoločnosti Sportlogiq to na stránkach Sportsnet ilustroval na číslach.

McDavid je napríklad najlepším hráčom NHL v držaní puku v útočnom pásme s priemerom 1 minúta a 18 sekúnd na zápas, čo je preňho najvyššie číslo kariéry - oproti vlaňajšku ide o nárast o 11 sekúnd.

Takisto je najlepším hráčom NHL v úspešnosti prihrávok do nebezpečného pozíciu pred bránou súpera (anglicky "slot", pozn. red.). Každý zápas takto spoluhráčom pošle pred bránu 4,2 presných prihrávok.

Veľa šťastia, Winnipeg. Keď NHL ohlásila skrátenie sezóny, len málokto si dokázal predstaviť, že by niektorý hráč mohol atakovať hranicu sto bodov, no Connor McDavid to v súčasnej forme môže stihnúť.

Do stovky mu chýba 13 bodov a Edmonton čaká v základnej časti ešte sedem stretnutí - päť proti Vancouveru, ktorý po veľkých problémoch s covidom nemá šancu na play-off, a dva proti Montrealu, ktorý sa v posledných týždňoch trápi.

Pre McDavida je však oveľa podstatnejšie, že tesne pred štartom bojov o Stanleyho pohár vyzerá byť Edmonton vo veľmi solídnej forme a všetko hrá v jeho prospech.

Oilers sa v sérii s najväčšou pravdepodobnosťou stretnú s Winnipegom. Edmonton je v Severnej divízii druhý a na vedúce Toronto stráca priveľa, no o druhé miesto a výhodu úvodných zápasov doma by prísť nemal.

Tretí Winnipeg má síce iba dvojbodový náskok pred štvrtým Montrealom, no v závere základnej časti má výrazne jednoduchší rozpis.

Murat Ates a Daniel Nugent-Bowman z The Athletic pripravili analýzu doterajších zápasov Oilers a Jets v tejto sezóne a v prípadnej sérii prakticky všetko favorizuje Edmonton. Vyberáme hlavné postrehy:

Bilancia vzájomných zápasov je 7:2 v prospech Oilers. Edmonton nad Winnipegom vyhral posledných šesť zápasov so skóre 21:7;

Sériu zrejme rozhodnú hlavné hviezdy a Connor McDavid dominoval nad lídrom Winnipegu Markom Scheifelem. Keď sa počas sezóny spoločne stretávali na ľade, Edmonton strelil 10 gólov, kým Winnipeg iba dva;

Ani jeden z tímov nemá obrancu, ktorý by patril k ašpirantom na Norrisovu trofej, no na papieri vyzerá lepšie obrana Edmontonu. McDavida najčastejšie bránil Josh Morrissey a keď sa stretávali na ľade, bilancia gólov bola 9:2 v prospech Edmontonu. Naopak, Marka Scheifeleho najčastejšie bránil Tyson Barrie a keď obaja boli na ľade, bilancia bola 8:0 v prospech Edmontonu. Niektoré z týchto "mini" súbojov a gólov sa prekrývali, no čísla hovoria jednoznačne;

Najväčším prekvapením je, že Edmonton sa môže s Winnipegom porovnávať aj v otázke brankára. Mike Smith totiž vyhral všetky svoje štyri zápasy proti Jets s úspešnosťou zásahov vyše 93 percent. Naopak, Connor Hellebuyck zo siedmich štartov proti Edmontonu päťkrát prehral s úspešnosťou menej než 88 percent.

Winnipeg nad Edmontonom nevyhral sériu play-off od roku 1976, keď ešte oba kluby hrali niekdajšiu súťaž World Hockey Association (WHA), ktorá mala byť konkurenciou pre NHL.

V tej sa potom stretli šesťkrát v rozmedzí rokov 1983 až 1990 a Edmonton zakaždým sériu vyhral. Väčšina z týchto sérii prebiehala v edmontonskej ére Wayna Gretzkého.

Keďže teraz sme v ére Connora McDavida, Winnipegu môžeme zaželať jediné: veľa šťastia!

 

3. Covid nie je chrípočka

Keď Marco Rossi v decembri cestoval na juniorské majstrovstvá sveta, vedel, že s rakúskym tímom ho proti favoritom nečaká nič ľahké. Nemohol však tušiť, že len samotným štartom na turnaji sa vystaví riziku, ktoré ho mohlo stáť život.

Rossi je dlhodobo považovaný za najväčší rakúsky talent od Thomasa Vaneka a na MS mal byť najväčšou hviezdou svojho tímu. V kanadskej juniorskej lige OHL nazbieral vo svojej poslednej sezóne 120 bodov a stal sa prvým hráčom európskeho pôvodu od Stana Mikitu v roku 1959, ktorý vyhral bodovanie tejto súťaže.

Očakávalo sa, že po MS zabojuje o miesto v Minnesote, ktorá si ho v letnom drafte vybrala z 9. miesta. Namiesto toho však počas celého turnaja cítil únavu, ktorú si nevedel vysvetliť. "Bol som na ľade 10 až 15 sekúnd a už som nevládal," povedal pre Ottawa Sun.

Rossi odvtedy nenastúpil na žiaden zápas, čo sa neskôr ukázalo ako veľké šťastie. Jeho príbeh je presvedčivým dôkazom, že covid nie je chrípočka a môže zmeniť život aj mladému a trénovanému športovcovi.

Rakúšan ho v uplynulých dňoch po prvý raz rozsiahlejšie vyrozprával pre zámorské médiá.

Šťastný, že žije. 19-ročný talent prekonal ochorenie v novembri, keď sa v úvode sezóny rozohrával vo švajčiarskom Zürichu. S vidinou šance ukázať sa na juniorských MS sa potom zrejme priskoro vrátil na ľad a covid mu spôsobil myokarditídu, teda zápal srdcového svalu.

Zistili to až lekári v Minnesote, ktorá ho po MS pozvala do prípravného kempu. "Doktori mi povedali, že ak by som odohral ešte jeden ďalší zápas, mohlo to skončiť úplne inak. Som šťastný, že žijem," povedal Rossi pre The Athletic.

Závažná diagnóza môže viesť až k zlyhaniu srdca. Vyľakaný Rossi najskôr zostal v Amerike so spomenutým krajanom Vanekom a chodil od lekára k lekárovi. Napokon sa po troch týždňoch vrátil do Rakúska a prežíval najhoršie dni svojho života.

"Vždy, keď som si večer ľahíňal, som sa bál, že sa ráno už neprebudím. Pred spaním som býval smutný a plakal, pretože som sa toho desil. Vravieval som rodičom: 'Mohli by ste zostať pri mojej posteli, až pokým nezaspím?' Ráno som bol vždy šťastný, že som sa prebudil," opisoval Rossi.

Okrem strachu o život prežíval niekoľko mesiacov aj sústavnú únavu. Táto skúsenosť zmenila jeho pohľad na pandémiu, keďže hokejista na začiatku sám patril k tým, ktorí ju zľahčovali.

"Na začiatku som si myslel, že covid nezasahuje mladých ľudí a športovcov a že ho nemôžem dostať - a ak už áno, tak budem v poriadku," povedal pre Ottawa Sun.

Nejasná budúcnosť. Rossi bol podľa svojich slov vždy zvyknutý tvrdo trénovať a pridávať si, no podľa vlastných slov niekoľko mesiacov len presedel na gauči. Hoci sa už teraz cíti lepšie, povolené má stále len vychádzky a nenáročný tréning.

Zápalom srdcového svalu si v minulosti prešli aj slovenskí hokejisti Rastislav Staňa či Martin Réway a u oboch mal výrazný vplyv na kariéru. Staňu doviedol až ku koncu kariéry a Réway dlho pauzoval, čo ho výrazne zabrzdilo v hokejovom rozvoji.

S Rossim v Minnesote počítali možno ako s budúcim centrom číslo jeden, no momentálne nikto nedokáže odhadnúť, ako dopadne jeho prípadný návrat.

V najbližších týždňoch ho v Rakúsku čaká séria prehliadok a testov, a ak dopadnú dobre, bude môcť začať s intenzívnejším tréningom. Verí, že by mohol stihnúť tréningový kemp Minnesoty na začiatku ďalšej sezóny.

Z najhoršieho je vonku a už nie je v bezprostrednom ohrození života, no jeho srdce po prekonaní zápalu už nemusí fungovať ako predtým.

"Z dlhodobého hľadiska spočívajú obavy v tom, že ak vrcholový športovec príde o desať percent z funkčnosti srdca, bude to preňho veľmi citeľné a spôsobí to výrazný pokles jeho športovej výkonnosti," vysvetlil pre The Athletic Bill Morice, prednosta Laboratória pre medicínu a patológiu na minnesotskej klinike Mayo.

Marco Rossi, jeho rodičia či agent napriek všetkému nie sú nahnevaní na Zürich a rakúsku reprezentáciu, že umožnili nedoliečenému hráčovi skorý návrat na ľad.

"Nechcem nikoho obviňovať. Covid bol pre každého niečo nové a nikto nevedel, ako naň správne reagovať. Som len rád, že som stále nažive," zopakoval Rossi.

 

Meno týždňa

20-ročný brankár Spencer Knight za Floridu Panthers vyhral svoje tri prvé zápasy v kariére. V mladšom veku sa to podarilo už len jednému brankárovi v histórii - Billovi Ranfordovi.

Knight mal pri výhrach úspešnosť zásahov vyše 94 percent a skvele zastúpil zraneného Chrisa Driedgera.

Florida má na poste brankára skvelú budúcnosť, a to aj v prípade, ak by sa Sergej Bobrovskij už nevrátil do špičkovej formy.

Knight a Driedger majú potenciál byť v NHL jednotkami a Floride patrí napríklad ešte aj Devon Levi, ktorý bol kanadskou jednotkou na juniorských MS.Foto - TASR/AP

 

Gól týždňa

Auston Matthews si sklepol puk zo vzduchu a predviedol, ako zakončuje najlepší strelec NHL.

Kliknutím na obrázok spustíte prehrávanie videa v novom okne

Auston Matthews Knocks Puck Out Of Midair To Himself Before Sniping Past Jake Allen

 

Zákrok týždňa

Brankára Edmontonu Mika Smitha sme už v texte spomínali, lapačkou takto vychytal Eliasa Lindholma.

Kliknutím na obrázok spustíte prehrávanie videa v novom okne

Gotta See It: Mike Smith Denies Elias Lindholm With Sensational Glove Save

 

Status

Koniec kariéry ohlásil americký brankár Ryan Miller, ktorý v tejto sezóne chytá za Anaheim. Hráči Los Angeles mu po poslednom vzájomnom zápase takto prejavili uznanie aj po tom, ako prehrali 2:6.

 

Bonus

Draftový prepadák Nail Jakupov získal ligový titul skôr než Connor McDavid.

 

Tabuľky

Tímy s označením "x" majú istý postup do play-off.Centrálna divízia. Zdroj - nhl.comZápadná divízia. Zdroj - nhl.comSeverná divízia. Zdroj - nhl.comVýchodná divízia. Zdroj - nhl.com

Zmeniť nastavenia e-mailov
Odhlásiť z odoberania