Tl;dr tl;dr

Každé dva dni výber toho najzaujímavejšieho zo zahraničnej tlače.

Odoberať tento newsletter
 

tl;dr: Filter na cigarete je najväčší podvod v dejinách civilizácie

Prečítal som za vás v zahraničnej tlači.

Zobraziť na webe
 

#nofilter Odhodené filtre z cigariet patria medzi najotravnejší a najčastejšie zbieraný odpad. Na čo v cigaretách vlastne sú? Nie na to, aby boli cigarety menej škodlivé: filtre nefiltrujú takmer nič a škodlivosť cigarety prakticky vôbec neznižujú. Dôvody, prečo majú cigarety filtre, sú tieto:

1

Výroba filtra nestojí takmer nič.

2

Keď sa pridal k cigarete filter, zmenšilo sa množstvo tabaku, takže výroba rovnako veľkej cigarety s filtrom je lacnejšia ako bez filtra.

3

Zákazníci si omylom myslia, že filtre niečo filtrujú a cigarety sú s nimi menej škodlivé. („Ilúzia filtrácie je rovnako dôležitá ako skutočná filtrácia,“ píše sa v internom dokumente tabakovej spoločnosti Philip Morris z roku 1963.)

„Filtre sú najsmrteľnejší podvod v dejinách ľudskej civilizácie,“ povedal profesor Stanfordskej univerzity Robert Proctor. Filtre sú geniálny vynález z čias, keď sa prvýkrát začalo o škodlivosti cigariet hovoriť, a tabakové firmy nútené reagovať na svoje lži o bezpečnosti cigariet sa rozhodli pre jedinú možnú logickú vec: budú klamať znova, ale tentokrát o tom, že s filtrom je to už menej škodlivé.

Prečo inak filter sčernie, keď fajčíte? Nie preto, že by zachytával škodliviny, ale preto, že jeho pH je špeciálne upravené tak, aby sčernel a vyvolal dojem, že niečo zachytil. (Quartz)

Zbytočný fascinujúci fakt na dnešný deň. Na leteckej linke New York – Singapur, najdlhšej na svete, sa pilot vždy rozhoduje, či poletí na východ cez Európu alebo na západ cez Spojené štáty a Tichý oceán podľa toho, ako silno práve fúka vietor. Tento týždeň tak niektorí cestujúci na ceste tam a späť absolvovali cestu okolo sveta. (FlightRadar)

Radšej knihu. Vojdú do baru držiteľ zlatej, striebornej a bronzovej olympijskej medaily – kto z nich bude žiť najkratšie? Odpoveď je strieborný medailista. Športovci, ktorí skončia na olympiáde druhí, sa v priemere dožívajú o dva až štyri roky menej ako tí, čo skončia prví alebo tretí. Podľa autora štúdie, ktorý skúmal úplne všetkých medailistov od vzniku moderných olympiád, tretí na pódiu je rád, že je vôbec na pódiu, prvý je šťastný z víťazstva, druhý bude nezriedka dlhé roky naplnený sklamaním a zvýšený stres ho privedie do hrobu skôr. (The Times)

Najhlúpejšia inovácia vo verejnom priestore. Elektrické sušiče rúk na verejných toaletách sú v skutočnosti elektrickými rozprašovačmi baktérií. Keďže väčšina ľudí si umýva ruky zle, sušiče zabezpečujú najmä to, aby sa baktérie z rúk rozptýlili do celého okolia a na čo najviac ľudí. V porovnaní s priestormi, kde sa používajú papierové utierky, je pri umývadlách s elektrickými sušičmi 20- až 100-násobne viac baktérií. (IFLScience)

Prečo video z Netflixu často začína najskôr rozmazané? Keď spustíte film, Netflix si vyžiada zoznam 10 geograficky najbližších „Open Connect“ zariadení, prístrojov, ktoré firma rozmiestňuje po celom svete tak, aby sa video prenášalo vždy na čo najmenšiu vzdialenosť. Skokové zlepšovanie kvality v úvode filmu sa deje, keď systém nachádza bližšie a bližšie servery a postupne medzi nimi prepína. (Základy technológie Netflixu pre laikov na Medium)

Oprava: V pôvodnej verzii textu som písal, že filtre tvoria najväčšiu časť odpadu v oceáne, v skutočnosti zrejme len najčastejšie zbieraný odpad na pláži.

Zmeniť nastavenia e-mailov
Odhlásiť z odoberania