Tour, tri postrehy: Pogačar ukázal návod, ako zdolať tím, ktorý nerobí chyby

 Prepošlite tento newsletter komukoľvek, kto by ho mal čítať

 Zobraziť tento newsletter na webe (napríklad ak ho chcete zdieľať)

 

Dobrý deň,

ešte v sobotu ráno sme si mysleli, že aj táto Tour bude ako všetky ostatné za posledné roky. Len s tým rozdielom, že sa dominancia tímu Sky (potom Ineos a Ineos Grenadiers) prezlečie do dresov Jumbo-Visma. To by tu však nesmel byť Tadej Pogačar.

Pred štartom Tour sme tvrdili aj to, že Peter Sagan bude opäť jasným favoritom v boji o zelený dres. To by tu však nesmel byť Sam Bennett.

Vyzeralo to aj tak, že tím Sunweb bude bez Toma Dumoulina a Michaela Matthewsa len sivou myšou Tour. To by tu však nesmela byť jeho zábavná taktika.

 

1. Veľký slovinský súboj

Okamžite po skončení 20. etapy bolo jasné, že sme sledovali jeden z najlepších záverov Tour de France v histórii. Slovinec Tadej Pogačar v časovke prekvapujúco zmazal 57-sekundovú stratu na svojho krajana Primoža Rogliča a na poslednom možnom stúpaní rozhodol o svojom celkovom víťazstve.

Jeho tímoví kolegovia v cieli nechápavo sledovali, ako v úplnom závere stratili celú Tour de France. Tím Jumbo-Visma takmer tri týždne kontroloval vývoj pretekov a zdalo sa, že Roglič nemôže prísť o víťazstvo.

Napriek tomu sa to stalo a Primožovi Rogličovi nestačil ani bezchybný výkon. Schválne, spomínate si, že by v priebehu Tour urobil nejakú väčšiu chybu? Práve naopak, bol to Tadej Pogačar, ktorý vo veternej 7. etape stratil minútu a 20 sekúnd.

Roglič si ho nechal ujsť iba na druhý deň v pyrenejskej 8. etape, keď Pogačar zmazal časť svojej straty. Aj potom však Roglič viedol s náskokom, ktorý sa javil ako komfortný. Po skončení Tour je ľahké kritizovať, že Roglič mal viac útočiť alebo že Jumbo-Visma malo radšej staviť na dvoch lídrov.

Holandský tím jazdil presne takým istým štýlom, aký v uplynulých rokoch prinášal víťazstvá tímu Sky a terajšiemu Ineosu Grenadiers. Nikto nemohol očakávať, že Pogačar bude schopný predviesť časovkársky výkon z úplne inej ligy.

Pogačar doteraz Rogliča v časovke zdolal len raz v živote: na júnových majstrovstvách Slovinska ho porazil iba o deväť sekúnd.

#TDF2020 - Stage 20 - Pogačar vs Roglič :Already a legendary duel!

Primož Roglič síce povedal, že v časovke strácal sily a mal slabý deň, ale stále predviedol svoj štandardný výkon a patril k najrýchlejším. Nebol to žiaden výbuch, v uplynulých rokoch by to s prehľadom stačilo na celkové víťazstvo.

Po prvý raz od začiatku éry tímu Sky však jediný jazdec dokázal na Tour zvíťaziť nad strojovou a robotickou tímovou cyklistikou.

Stále len 21-ročný Tadej Pogačar nemal čo stratiť, spolu so svojím tímom si dokonale naštudoval trať a v disciplíne, v ktorej ide každý za seba, deklasoval každého vrátane všetkých jazdcov Jumbo-Visma.

Pogačar okrem žltého dresu získal aj biely a bodkovaný. Stal sa iba druhým cyklistom po Eddym Merckxovi, ktorý naraz vyhral tri klasifikácie.

Ukázalo sa, že Tour sa dá vyhrať aj bez početnej tímovej podpory. Pogačarovi stačilo, aby sa v kľúčových momentoch držal za vlakom tímu Jumbo-Visma a na vrchol kopca prišiel s Rogličom. Rozhodujúci úder prišiel v individuálnej časovke, kde každý ťahal sám za seba.

V budúcnosti bude zaujímavé sledovať, ako výsledok tohtoročnej Tour ovplyvní spôsob pretekania najsilnejších tímov Jumbo-Visma a Ineos Grenadiers.

So súperom ako Pogačar, ku ktorému sa po zotavení zo zranenia snáď pridá aj ďalší veľký talent Remco Evenepoel, sa už nebudú môcť spoliehať iba na defenzívne kontrolovanie pretekov.

 

2. Saganova prvá prehra

Skončiť sa raz musela aj éra víťazstiev Petra Sagana v bodovacej súťaži. Slovenský cyklista na tohtoročnej Tour našiel silného súpera v Samovi Bennettovi a prvý raz prehral v priamom súboji.

Sagan zažil svoju najhoršiu Tour v kariére, keďže nezískal ani etapové víťazstvo a dokonca nevyhral ani žiadnu šprintérsku prémiu. Sagan mal ďaleko od formy z uplynulých rokov a jeho najlepším výsledkami boli dve tretie miesta z 10. a 21. etapy.

Aj v takejto forme však zelený dres získať mohol, no o veľké množstvo bodov sa pripravil pozičnými chybami. V 7. etape Bora-Hansgrohe roztrhala pelotón a Sagan mohol šprintovať bez Bennetta o 50 bodov, ale zostal príliš vzadu a po kontakte s jedným z pretekárov mu spadla reťaz.

Napokon skončil až trinásty a získal iba štyri body.

V 11. etape zase zostal pri šprinte za Woutom van Aertom bez možnosti obísť ho v súlade s pravidlami, a tak ho ramenom a hlavou odtlačil. Rozhodcovská jury za to Sagana potrestala preradením na 85. miesto a odrátaním bodov.

V Saganov neprospech zahrala aj tohtoročná trať, pretože väčšina šprintérskych prémií sa nachádzala pred kopcami. Motivovaný Sam Bennett a jeho kolegovia Sagana bez väčších problémov strážili.



Foto - TASR/AP

Aj keď Sagan nedosiahol na tohtoročnej Tour výsledok, pre jeho tím preteky neboli neúspešné. Bora patrila medzi najviac viditeľné tímy a mladý Nemec Lennard Kämna vyhral 16. etapu.

Petra Sagana teraz čaká krátka prestávka a po nej debut na trojtýždňových pretekoch Giro d’Italia. Sagan sa v Taliansku bude pokúšať o nové ciele - etapové víťazstvo a možno aj cyklámenový dres pre víťaza bodovacej súťaže.

Sam Bennett dostal po prestupe z Bory do Deceunincku Quick-Step životnú šancu a prvý raz prišiel na Tour ako šprintérsky líder. Jeho pôvodným cieľom bolo etapové víťazstvo, ktoré dosiahol v 10. etape, ale postupne začal čoraz viac cítiť šancu na zelený dres.

Bennett v prospech súboja so Saganom obetoval aj niekoľko možných etapových víťazstiev. V hromadných dojazdoch aj na šprintérskych prémiách takmer vždy končil pred Saganom a jeho víťazstvo je úplne zaslúžené.

Potvrdil ho aj presvedčivým víťazstvom v záverečnej etape. Bodovaciu súťaž napokon vyhral až o 96 bodov. Bennett sa stal prvým cyklistom od Marka Cavendisha v roku 2011, ktorý v zelenom drese vyhral záverečnú etapu.

#TDF2020 - Stage 21 - Last Kilometer

 

3. Nemecké prekvapenie

Najväčším prekvapením tohtoročnej Tour sa stal tím Sunweb. Nemecký tím vlani prišiel o svoju najväčšiu hviezdu Toma Dumoulina a po skončení sezóny odíde aj Michael Matthews.

Sunweb prišiel na Tour s odpisovanou zostavou a úspechom preň malo byť jedno etapové víťazstvo. Napokon však tento tím vyhral tri etapy a z pretekov odchádza ako jeden z najúspešnejších.

Sunweb bol jedným z tímov, ktoré najviac bavili divákov. Veľkou hviezdou Tour sa stal Marc Hirschi, ktorý jazdil tak ako v posledných rokoch Julian Alaphilippe. V 9. etape predviedol 90-kilometrový individuálny únik, pri ktorom ho súperi dostihli necelé dva kilometre pred cieľom.

22-ročný Švajčiar sa však neprestal pokúšať o víťazstvo a napokon ho dosiahol v 12. etape. Organizátori mu udelili cenu pre najaktívnejšieho cyklistu Tour a proti tomuto rozhodnutiu sa v podstate nedá namietať.



Foto - TASR/AP

Ďalšie dve víťazstvá Sunwebu pridal Dán Søren Kragh Andersen a v oboch prípadoch išlo o výsledok tímovej a útočnej cyklistiky. Sunweb výborne využil, že medzi Borou a Deceuninckom prebiehal súboj o zelený dres.

Hirschiho, Andersena, Nicholasa Rochea či Tiesja Benoota nezaujímal žiaden dres, iba etapové víťazstvá. V správnej chvíli spustili opakované útoky, až to napokon vyšlo a jedného z nich už súperi nevideli.

Hirschi aj Andersen svoje tri víťazstvá dosiahli s výrazným náskokom. Sunweb mohol pokojne vyhrať aj viac etáp, pretože v mnohých šprintoch mal ideálne sformovaný šprintérsky vlak. Šprintérovi Ceesovi Bolovi to však nevyšlo.

 

Príbeh Tour

Richie Porte bol v minulosti považovaný za cyklistu, ktorý by mohol ohroziť dominanciu Chrisa Frooma. Často však mal smolu na pády a zranenia, a tak bolo jeho doteraz najlepším výsledkom 5. miesto z roku 2016.

Na tohtoročnú Tour prišiel 35-ročný cyklista zrejme posledný raz v pozícii lídra pre celkové poradie. Očakáva sa, že po sezóne sa v niektorom z tímov znovu stane pomocníkom mladších a silnejších.

Tento rok sa mu vyhli pády, mal výbornú formu a v časovke sa dokázal posunúť na tretie miesto celkového poradia. Pri poslednej možnej príležitosti vybojoval svoje prvé pódium na Grand Tour v kariére.



Foto - TASR/AP

 

Postava Tour

Belgičan Wout van Aert z tímu Jumbo-Visma potvrdil, že je najvšestrannejším cyklistom súčasnosti. Trojnásobný majster sveta v cyklokrose dokázal na Tour vyhrať dve šprintérske etapy, v horách zbavoval pelotón najlepších kolumbijských vrchárov a v časovke obsadil štvrté miesto. Ak by jazdil v menšom tíme ako líder a jeho cieľom by bol zelený dres, pravdepodobne by mu nik nedokázal konkurovať.



Foto - TASR/AP

 

Foto Tour

Tím Ineos Grenadiers síce pre zranenia Egana Bernala prišiel o ambície v celkovom poradí, ale čiastočne si to vynahradil víťazstvom v 18. etape. Richard Carapaz a Michał Kwiatkowski prišli do cieľa spoločne a Carapaz venoval víťazstvo svojmu staršiemu kolegovi.



Foto - TASR/AP

 

Výsledky 21. etapy:

1. Sam Bennett (Ír./Deceuninck-Quick-Step)
- 2:53:32
2. Mads Pedersen (Dán./Trek-Segafredo)
3. Peter Sagan (SR/Bora-Hansgrohe)
4. Alexander Kristoff (Nór./UAE Emirates)
5. Elia Viviani (Tal./Cofidis)
- všetci rovnaký čas

Celkové poradie:

1. Tadej Pogačar (Slo./UAE Emirates)
- 87:20:05
2. Primož Roglič (Slo./Jumbo-Visma)
+ 0:59
3. Richie Porte (Aus./Trek-Segafredo)
+ 3:30
4. Mikel Landa (Šp./Bahrain-McLaren)
+ 5:58
5. Enric Mas (Šp./Movistar)
+ 6:07
...
84. Peter Sagan (SR/Bora-Hansgrohe)
+ 4:04:15

Bodovacia súťaž:

1. Sam Bennett (Ír./Deceuninck – Quick-Step) – 380 bodov
2. Peter Sagan (SR/Bora-Hansgrohe) – 284
3. Matteo Trentin (Tal./CCC) – 260

Súťaž do 26 rokov:

1. Tadej Pogačar (Slo./UAE Emirates)
- 87:20:05
2. Enric Mas (Šp./Movistar)
+ 6:07
3. Valentin Madouas (Fr./Groupama-FDJ)
+ 1:42:22

Vrchárska súťaž:

1. Tadej Pogačar (Slo./UAE Emirates)
– 82 bodov
2. Richard Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers)
– 74
3. Primož Roglič (Slo./Jumbo-Visma)
– 67

Zmeniť nastavenia e-mailov
Odhlásiť z odoberania