:// Odkaz.mmš

Výber dobrého čítania od Martina M.Šimečku

Odoberať tento newsletter
 

O trpkej skúsenosti najslávnejšieho kuchára Jamieho Olivera, ktorý takmer skrachoval

Zobraziť na webe
 

Je tu niekto, kto nepozná Jamieho Olivera, najslávnejšieho britského kuchára v histórii, ktorému sa vo svete predalo 40 miliónov výtlačkov kníh a je najpredávanejším britským autorom v oblasti non-fiction, ktorého televízna séria „Nahý šéfkuchár“, kde na modrom skútri jazdí po nákupoch a potom v kuchyni bleskovo a s nadšením vyvára nápadité jedlá, ho pred 20 rokmi vyniesla medzi svetové celebrity?

Jamie bol obyčajný chlapec, ako sám hovorí, „vyrástol som v krčme, moji kamaráti v škole boli Rómovia a chlapci z periférie“. Dnes odhadujú experti jeho majetok na 150 miliónov libier, len jeho dom má hodnotu 9 miliónov. Všetko nasvedčovalo tomu, že jeho závratnú kariéru nič nemôže ohroziť. Ale pred rokom, keď práve nakrúcal jednu epizódu svojho seriálu s Liv Tylerovou, mu zazvonil telefón a správa bola zdrvujúca: jeho reťazec 43 reštaurácií Jamie’s Italian, ktorých vysokú kvalitu oceňujú aj najnemilosrdnejší kritici, sa ocitol pred krachom.

„Jednoducho nám došli peniaze,“ spomína Jamie na tento okamih vo veľkom profile Financial Times (denníku sa podaril veľký úlovok, lebo Jamie Oliver takmer nikdy nedáva rozhovory novinárom). „Nie je to normálne. Mali sme pravidelné stretnutia predstavenstva,“ hovorí roztrpčene o tom, že ho nikto nevaroval. Mal dve hodiny na to, aby krach odvrátil, a tak ihneď vložil do reťazca 12 miliónov libier z vlastného, aj tak však musel zavrieť 12 reštaurácií a prepustiť stovky ľudí.

Čo bolo príčinou tejto situácie? Jamie priznáva, že stále presne nevie. Bola to asi „dokonalá búrka“ – kombinácia prudkého zvýšenia nákladov, „od nájomného, úrokov, cien potravín, brexitu až po povinné zvýšenie minimálnej mzdy“. V skutočnosti však mohol byť problém v zlej stratégii, v nepremyslenom umiestnení reštaurácií do vhodných zón a tiež v prudko silnejúcej konkurencii, hovoria experti.

Prečo radšej nezbankrotoval a nezavrel celý reťazec? Má predsa veľké príjmy z publikovania kníh, televíznych sérií a licencií, mohol sa na prevádzku reštaurácií vykašľať. Autor reportáže Mark Edmonds však opisuje Jamieho s veľkými sympatiami ako človeka, ktorému by trhalo srdce prepustenie svojich 1600 zamestnancov. „Je čestný, šarmantný a sympatický: je veľmi ľahké pochopiť, prečo sa stal takou televíznou hviezdou,“ píše Edmonds.

Po roku od dramatického telefonátu je Jamie presvedčený, že všetko sa napokon na dobré obráti, šéf jeho divízie reštaurácií dokonca tvrdí, že sa mu vrátia aj súkromné peniaze, vďaka ktorým odvrátil krach.

Zlé jazyky tvrdia, že Jamie urobil chybu, keď za šéfa celého svojho impéria urobil v roku 2014 svojho švagra Paula Hunta, ale Jamie ho bráni: „Je čestný a férový.“ V biznise, ako je ten reštauračný, kde sa neustále kradne – od unikátnych receptov až po obrúsky – „potrebujete mať šéfa, ktorý je z rodiny“.

Jamie sa preslávil nielen svojím charizmatickým prejavom pri varení, ale aj verejným tlakom na zlepšenie stravy v britských školách, na zákaz predaja energetických nápojov mladým ľuďom do 16 rokov, na zavedenie „dane z cukru“, alebo zamestnávaním hendikepovaných mladých ľudí vo svojich reštauráciách. Žije hekticky, so svojou ženou Jools má päť detí a tvrdí, že sa mu prevažne darí voziť ich do školy.

Je naozaj veľká hviezda, a hoci sa vyhýba pozvaniam na varenie pre iné celebrity, keď mu v roku 2003 zavolala Jennifer Anistonová, aby uvaril večeru pre Brada Pitta na jeho 40. narodeniny, neodolal.

Ešte aj dnes je prekvapený svojím úspechom. Jeho ročné príjmy sú v desiatkach miliónov libier, aj preto časť venuje na charitu a boj proti obezite. „Tak som vyrástol,“ hovorí. „Chcem robiť veci správne, a keď sa to podarí, môžete dať verejnosti veľa dobrého,“ hovorí.

Zmeniť nastavenia e-mailov
Odhlásiť z odoberania