Newsfilter

Editori Denníka N komentujú najdôležitejšie udalosti dňa

Odoberať tento newsletter
 

Newsfilter: Fico láka voličov na obedy zadarmo, Kiska straší opozíciu novou stranou

1. Smeráci v predvolebnom roku sľubujú pomoc školákom i futbalový štadión. 2. Odborári zase zozbierali podpisy na referendum. 3. Kiskova strana našla prvých kritikov. Plus jednou vetou, citát, FB status, zaujímavé články, Shooty a odkaz MMŠ. Správy vybral a komentoval Tomáš Gális.

Zobraziť na webe
 

1. Chlieb a hry

Okrem školákov sa v utorok do plného pracovného nasadenia a pozornosti médií dostali aj niektorí vrcholoví politici. Premiér Peter Pellegrini mal kontrolný deň na Národnom futbalovom štadióne a predseda Smeru Robert Fico sa na tlačovke vrátil k už avizovaným obedom „zadarmo“.

Vyvodzovať niečo z faktu, že sa obe akcie konali v tom istom čase, zatiaľ nemožno. Isté je len to, že v predvolebnom roku nás čakajú chlieb i hry ešte viac ako inokedy.

Plošné, ale potenciálne užitočné. Nápad, že štát bude platiť školské obedy žiakom základných škôl a posledného ročníka materskej školy, Fico prezentoval už pred tromi mesiacmi. Teraz expremiér zverejnil aj zopár presnejších čísel. Kým minulý rok sa v školských jedálňach stravovalo 318-tisíc detí, po novom by sa v nich v budúcom školskom roku mohlo najesť až 516-tisíc. Odhadovaná cena opatrenia sa oproti júnu mierne zvýšila – po novom má ísť o 117 miliónov eur ročne.   

Proti smeráckemu nápadu sa dá vzniesť množstvo výhrad. Napríklad tá, že ide o plošné opatrenie, v rámci ktorého bude štát prispievať 220 eurami ročne aj rodinám, ktoré na to nie sú vôbec odkázané alebo ktoré deti do jedálni neposielajú z iných než z ekonomických dôvodov.

Namietať sa dá aj proti tomu, že do veľkej miery ide o populizmus, ktorý má Smeru pomôcť udržať si podporu pred voľbami. Podobne ako pri vlakoch zadarmo či vianočných príspevkoch ide prakticky o nezrušiteľný krok – kto by sa o to v budúcnosti pokúsil, získa nálepku sociálneho netvora.

A, samozrejme, ide o zavádzanie – to „zadarmo“ nakoniec nezaplatí abstraktný štát, ale tí, čo odvádzajú dane.

Ale rovnako platia aj iné veci. Napríklad, že ide o bežnú sociálnodemokratickú agendu. Skúsenosti z iných krajín ukazujú, že takéto financovanie školského stravovania môže zlepšiť študijné výsledky i spokojnosť so školou, čo je zvlášť dôležité u tých najchudobnejších.

A napokon, 117 miliónov ročne nie je žiadna katastrofa. Zvlášť, keď sa pozrieme na stovky miliónov, ktoré Ficove vlády premárnili na zbytočnosti. Trebárs na spomínaný štadión.

Drahý, ale zbytočný. Veľavravná je len samotná chronológia výstavby a odhadov jeho ceny. Keď sa v máji 2015 majiteľ futbalového Slovana Ivan Kmotrík zriekol realizácie štadióna, Robert Fico povedal, že ho postaví vláda, ktorá mala podľa neho pripravených 27 miliónov. Celkovú sumu expremiér odhadol na 40 – 45 miliónov eur.

Keď pred dvomi rokmi začala výstavba, Fico cítil zadosťučinenie a taktiež odhadol, že by to nemalo byť viac ako 49 miliónov.

V apríli 2017 sme sa dozvedeli, že stavba je v časovom sklze a že sa maximálna zmluvou dohodnutá suma vládnej investície vyšplhala na 75 miliónov eur. V novembri sme počuli, že hotovo má byť v lete 2018. Odhad, že celková suma môže byť až 80 miliónov sa objavili pred tromi mesiacmi. Odo dnes vieme, že ani to nemusí byť konečné číslo a že výstavba môže skončiť až začiatkom roka.

V porovnaní s tým, že tu štát dotuje majiteľa futbalového klubu a že jeden reprezentačný štadión stojí len o 50 kilometrov ďalej, sa obedy zadarmo javia ako úplne geniálna investícia.

2. Odborárske déjà vu

Odborári zozbierali viac ako 100-tisíc podpisov k petícii za referendum o zastropovaní dôchodkového veku. Ak sa pýtate, či už niečo také nerobili, odpoveďou je: áno, robili a robia to zase.

Problém v parlamente. Zozbierať dostatok (126-tisíc) podpisov sa im totiž podarilo už minulý rok. Výsledkom tejto snahy však nakoniec nebolo všeľudové hlasovanie, ale návrh ústavného zákona o zastavení dôchodkového veku na 64 rokoch, ktorý predložil Smer.

Spočiatku to pre odborárov vyzeralo nádejne. Premiér Fico oznámil, že bude lepšie prijať ústavný zákon, aby ho prípadná nová koalícia nemohla tak ľahko zrušiť. Nápad veľmi rýchlo získal podporovateľov nielen v koaličnej SNS, ale zapáčil sa aj časti opozičných poslancov z OĽaNO a Smer rodina.

A bez ohľadu na demografiu a budúcu udržateľnosť dôchodkového systému dokonca začali preteky o to, kto príde s lepším nápadom či už pre všetkých alebo pre ženy, ktoré mali aspoň jedno dieťa.

To, čo sa spočiatku javilo úplne bezproblémovo, však začalo haprovať. Ukázalo sa však, že podpora nemusí byť až taká veľká (podľa všetkého šlo o časť poslancov OĽaNO), a preto poslanec Ján Podmanický (Smer) v júni požiadal o presunutie bodu na septembrovú schôdzu parlamentu. O tom, že by sa situácia v parlemente nejako zmenila, nemáme informácie.

Ďalšie fiasko? Odborári sa však nespoľahli na náhodu a len tri týždne po Podmanického kroku začali zbierať podpisy pod novú petíciu. Podľa ich názoru majú muži odchádzať do dôchodku vo veku 64 rokov, pre ženy, ktoré vychovali jedno dieťa, by mal byť dôchodkový vek najviac 63,5 roka, pre ženy s dvomi deťmi 63 rokov a pre ženy s tromi a viacerými deťmi by to malo byť 62,5 roka.

O ďalšom postupe majú iniciátori petície informovať v stredu. No už predtým sa dá povedať, že majú v zásade len dve možnosti.

Buď sa ich nápadu opäť ujme parlament s tým, že už nebude presadzovať jeho prijatie ústavnou väčšinou. Alebo nás čaká ďalšie referendum, čo je však vzhľadom na výsledky doterajších plebiscitov oveľa neistejšie.

Málokto by to mal vedieť lepšie ako ľudia z Konferencie odborových zväzov. Keď v roku 2004 s podporou Smeru, KSS, SDĽ a HZDS organizovali referendum o skrátení volebného obdobia NR SR, a teda aj o páde druhej Dzurindovej vlády, získali síce obrovský počet podpisov (606-tisíc), ale hlasovať nakoniec prišlo necelých 36 percent voličov.

V roku 2011 zase vyzbierali dosť podpisov na referendum, v ktorom mali ľudia hlasovať o zmenách v Zákonníku práce, o skrátení pracovného času a o zachovaní práv zamestnancov. No i keď o hlasovaní ešte chvíľu rozprávali, nakoniec nechali celú vec tak.

3. Od predstieranej ľahostajnosti po preventívne údery

Strana Andreja Kisku ešte ani nevznikla, nevieme, kto sa k nej pripojí, nie je známe, akú úlohu v nej bude prezident hrať, a rovnako nič netušíme ani o jej programe, no napriek tomu sa o nej hovorí nielen ako o realite, ale dokonca aj ako o hrozbe. A to nielen pre Smer, ale aj pre opozičné strany, ktoré sa boja odlivu voličov a rozbíjania opozície.

Podľa prieskumu Focusu pre denník Postoj by voľbu Kiskovej strany zvažovala až štvrtina voličov. Nový subjekt by mohol ohroziť parlamentné i neparlamentné strany OĽaNO, SaS, Sme rodina, Most, Spolu, KDH i Progresívne Slovensko.

Z predstaviteľov dotknutých strán prejavil ochotu spolupracovať s Kiskom najmä Miroslav Beblavý (Spolu). Ostatní boli prinajmenšom zdržanliví.

Podľa Ivana Štefunka (PS) je otázne, ako s ním budú spolupracovať. „Či predvolebne alebo povolebne, to nie je úplne jasné.“

Igor Matovič (OĽaNO) hovorí o „ďalšej procházkovčine“, keď vznikne nová strana, ktorá postaví svoj úspech na tom, že preberie voličov a ľudí ostatným opozičným stranám.

Ľubomír Galko hovorí, že bez dvoch či troch percent SaS bude musieť žiť, „hlavné ale je, aby zobrali niečo vládnym stranám.“

O dosť kritickejší bol Alojz Hlina (KDH), ktorý má obavu, „že sa tu znova ideme zaľúbiť. Každé voľby potrebujeme nejakého mesiáša.“

Zatiaľ to teda vyzerá na širšie spektrum reakcií od predstieranej ľahostajnosti po preventívne údery. Dá sa predpokladať, že po prvom meraní skutočných preferencií sa reakcie ohrozených len zostria.

Jednou vetou:

4. Ústavnoprávny výbor parlamentu súhlasil s tým, aby bol 30. október tento rok jednorazovo štátnym sviatkom, Slovensko si v tento deň pripomenie 100. výročie prijatia Deklarácie slovenského národa.

5. Záujemcovia o eurofondy na vybudovanie či obnovu jaslí dostali viac času, verejní prevádzkovatelia a neziskové organizácie sa môžu o ne prihlásiť do 19. septembra, pôvodný termín bol 10. septembra.

6. Okresný súd v Prešove rozhodol o prepustení profesora z Kanady Davida Scheffela obvineného zo sexuálneho zneužívania rómskych dievčat a výroby detskej pornografie z väzby, prokurátor sa odvolal a tak Scheffel zostáva za mrežami.

7. Kampaň z roku 2012 na podporu domáceho rybolovu za približne pol milióna eur Únia z eurofondov nezaplatí; zmluvu za státisíce eur na výrobu a odvysielanie spotov uzavrelo ministerstvo pôdohospodárstva s televíziou TA3, Jahnátkovi úradníci však pri výbere dodávateľa porušili zákon.

8. Poslanci Mosta-Híd aj opozície budú žiadať odpovede na to, či exminister vnútra Robert Kaliňák klame o prelete vládneho špeciálu s uneseným vietnamským manažérom cez poľský vzdušný priestor.

9. Ústavnoprávny výbor parlamentu nepodporil opozičný návrh, ktorý má zabrániť tomu, aby sa kvalitné drevo spaľovalo ako biomasa; návrh ešte v júni parlament posunul do druhého čítania, rozhodovať o ňom bude v septembri.

10. RTVS stiahla z obrazu jedného z posledných kritických redaktorov Michala Katušku, ktorý podpísal otvorený list proti vedeniu spravodajstva; bol preradený do rozhlasu, oficiálne preto, aby ho „personálne posilnil“.

Zaujímavé texty:

Jednoducho: veľkej koalícii, ktorú si dnes kreslia Remišová či v trochu inej podobe Kiskov tím, napokon chýba aj to celkom najzákladnejšie. Strany, ktoré by ju mali tvoriť. A s nimi aj programy a ľudia.
Dag Daniš o SDKÚ číslo dva. (aktuality.sk)

Nielen opozícia, ale aj dve koaličné strany si uvedomujú, aké životne dôležité je pre Smer, aby mal na čele polície človeka, ktorý tam zostane aj po prípadnej vládnej životnosti strany.
Marián Leško o voľbe šéfa polície. (etrend.sk)

FB status:

Bratislavský primátor bude mať pred voľbami ťažké rozhodovanie, či dať na billboardy fotku, ako slávnostne otvára nový smetný kôš, alebo ako slávnostne za sprievodu dychovky znovu spúšťa semafory na Trnavskom mýte.

Citát:

Bude z toho len ďalšia procházkovčina – len nová strana, ktorá postaví svoj úspech na tom, že preberie voličov a ľudí ostatným opozičným stranám, utopí KDH, SMK a výsledok bude taký, že nám bude naďalej vládnuť Fico s Dankom.

Igor Matovič o možnej novej strane Andreja Kisku

Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

Odkaz MMŠ: O trpkej skúsenosti najslávnejšieho kuchára Jamieho Olivera, ktorý takmer skrachoval

Zmeniť nastavenia e-mailov
Odhlásiť z odoberania