Košický newsfilter: Po Žigovi, Rašim a spol. dobieha minulosť v Smere aj Kažimíra

 Prepošlite tento newsletter komukoľvek, kto by ho mal čítať

 Zobraziť tento newsletter na webe (napríklad ak ho chcete zdieľať)

 

Dobrý deň,

znova je tu výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia.

Košický newsfilter posielame e-mailom a publikujeme ho aj na webe Denníka N.

Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na dusan.karolyi@dennikn.sk.

 

1. Smer výberom ministrov Košiciam kredit nezvýšil

Korupcia vo finančnej správe, ktorú rozkrýva Národná kriminálna agentúra, by sa podľa jedného z kajúcnikov mala týkať aj exministra financií za Smer Petra Kažimíra.

Podnikateľ Michal Suchoba je v Spojených arabských emirátoch, ale spolupracuje so slovenskou políciou. Vypovedal aj proti súčasnému guvernérovi Národnej banky. Tvrdil, že o úplatkoch pre Kažimíra počul priamo od Jozefa Brhela, oligarchu blízkeho Smeru.

„V roku 2015 alebo 2016, nepamätám si presne, sa Brhel preriekol a povedal, že minister dostáva od neho pol milióna eur. Keď som na neho vypleštil oči, tak mi s úsmevom povedal, že Fero dostáva určite menej,“ citujú zo Suchobovej výpovede topky.sk.

Suchoba je obvinený z toho, že s bývalým prezidentom finančnej správy Františkom Imreczem a Brhelom rozdeľovali štátne zákazky aj v prospech jeho firmy Allexis. Imrecze aj Brhel sú väzobne stíhaní. Suchoba vinu priznáva.

Peter Kažimír Suchobove tvrdenia odmieta. Denníku N povedal, že je to absolútna lož: „Nemám žiadnu vedomosť o ničom, čo uvádza v súvislosti s mojou osobou.“

Kažimír je guvernérom NBS od júna 2019. Sedem rokov predtým bol ministrom financií v druhej a tretej vláde Roberta Fica. Už dávno je udomácnený v Bratislave, ale pochádza z Košíc a aj sa k nim ako minister pri oficiálnych návštevách rád hlásil.

Ak si spätne vybavíme ďalších košických ministrov, ktorí sa v drese Smeru dostali do vlády, vznikne bilancia, pri ktorej by sa cynik spýtal, či to Smer Košiciam nerobí schválne.

Peter Žiga v rokoch 2012 - 2020 viedol rezorty životného prostredia a hospodárstva. Dnes, už ako poslanec a člen predsedníctva Hlasu, je mediálne de facto neviditeľný. Prihodilo sa mu to od vlaňajšieho decembra, keď ho obvinili z podplácania.

Ministrami zdravotníctva boli Richard Raši (2008 - 2010) aj Viliam Čislák (2014 - 2016). Obaja sa objavili v košickej zdravotníckej chobotnici. Táto štruktúra plná kamarátov či spolužiakov sa začala rúcať po kauze piešťanského CT prístroja a prakticky vyhnala z politiky Pavla Pašku.

Ten síce nebol košickým ministrom, „len“ predsedom parlamentu, ale schéma chobotnice ho evidovala na vrchnom poschodí a minimálne vyššie ako ministrov zdravotníctva.

 

2. Adoptovanie chodníkov v zime sa ujalo

Mesto Košice ušetrilo 300-tisíc eur tým, že v zime prvýkrát spustilo aplikáciu Zimná údržba. „Svoj“ chodník si vďaka nej adoptovalo 544 ľudí, čo bolo vyše 90 percent všetkých ponúkaných chodníkov na adopciu počas zimných mesiacov.

Odmenou pre dobrovoľníkov za ich pracovnú pohotovosť bol dvestoeurový sezónny paušál, ku ktorému za každé vyčistenie chodníka od snehu alebo ľadu dostali po 5 eur. Pri zhruba 15 až 20 odpratávaniach si tak mohli zarobiť okolo 300 eur.

Celý projekt adopcie chodníkov vrátane nákladov na vývoj aplikácie, odmien a nákladov na posypový materiál stál mesto niečo vyše 250-tisíc eur. Ak by si čistenie 40 kilometrov chodníkov objednalo u tradičného dodávateľa - v Kosite, stálo by to podľa bežných cien 550- tisíc eur. Preto mesto tvrdí, že ušetrilo 300-tisíc.

Nasledujúcu zimu plánujú zvýšiť počet ponúkaných chodníkov a premiérovo aj schodísk. Sľubujú si od toho ďalšie zrýchlenie a skvalitnenie celého procesu, ale aj ďalšie úspory. (kosice.sk)

 

3. Súd poslal Štefana Duča do väzenia na desať rokov

Podnikateľ z Tokaja a bývalý poslanec Košického samosprávneho kraja Štefan Duč ide na desať rokov do väzenia. Verdikt Najvyššieho súdu je už právoplatný.

Podľa obžaloby mal Duč technológiu na výrobu a spracovanie vína v obci Viničky nakúpiť priamo od jej výrobcu z Pezinka a nie prostredníctvom reťazca ďalších subjektov, medzi ktorými bola aj firma odsúdeného Mikuláša Varehu.

Duč po celý čas trestného stíhania tvrdil, že je nevinný a že dotáciu použil na deklarovaný účel. Súd však konštatoval, že zo zdrojov štátneho rozpočtu a EÚ protiprávne vylákal takmer 900-tisíc eur.

Čo si ešte všimnúť v rozhodnutí súdu: Najvyšší súd upozornil na potrebu vyvodenia trestnej zodpovednosti aj voči trom konkrétnym svedkom, ktorí opakovane vypovedali nepravdivo v snahe pomôcť Dučovi.

A súd zároveň poukázal aj na laxný prístup Pôdohospodárskej platobnej agentúry a ministerstva pôdohospodárstva, ktoré už v roku 2012 boli OLAF-om (európsky úrad na boj proti podvodom) informované o rozsiahlych podozreniach okolo Dučových vinárskych závodov.

Napriek tomu nevykonali dôsledné kontroly tak, aby tieto podozrenia bez akýchkoľvek pochybností potvrdili alebo vyvrátili. (Korzár)

 

4. Bžánov prípad v Michalovciach ožil

Aktivita poslanca zastupiteľstva Košického kraja Milana Kaplana priniesla výsledok. Snažil sa oživiť staršiu kauzu, v ktorej boli v spore o vybudovanie parkovacieho domu mesto Michalovce a firma MediPark Košice.

Generálna prokuratúra mu teraz vyhovela a vydala pokyn na opätovné začatie trestného stíhania pre odmeny pre advokátsku kanceláriu, ktorá v spore zastupovala Michalovce.

Na právne služby si primátor Michaloviec Viliam Zahorčák (Smer-SD) vybral známeho advokáta Radomíra Bžána, konečná suma za jeho služby bola 480-tisíc eur.

Kaplan podal trestné oznámenie, lebo primátor si vybral Bžána bez riadneho verejného obstarávania.

Porušenie zákona v minulosti konštatoval Úrad pre verejné obstarávanie. Prípadom sa zaoberali Okresná aj Krajská prokuratúra v Košiciach. No napokon bolo trestné stíhanie zastavené v roku 2018. Pár dní pred voľbami primátora, ktoré znova vyhral Zahorčák.

Advokát Bžán sa stal počas vlády Smeru známym po tom, ako sa zverejnila výška jeho odmeny za vyhratú medzinárodnú arbitráž o Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Bžán mal dostať za zastupovanie štátu 77 miliónov eur, odmena sa neskôr znížila na 17,5 milióna eur. (Korzár)

 

5. Očkovať budú už aj v Spišskej

Košická župa otvorí tretie veľkokapacitné očkovacie centrum v priestoroch Hotelovej akadémie v Spišskej Novej Vsi. Ďalšie sú v Košiciach a Michalovciach. Prvých Spišiakov plánuje župa zaočkovať v sobotu 8. mája vakcínou od Moderny.

Košický samosprávny kraj chce zvýšiť tempo očkovania východniarov, v máji bude očkovať takmer každý deň v týždni. Očkovať sa bude buď vo veľkokapacitných očkovacích centrách, alebo prostredníctvom mobilnej očkovacej služby.

Župa už očkuje všetkými registrovanými vakcínami, teda AstraZenecou, Modernou aj Pfizerom. Doteraz podali takmer 53-tisíc vakcín.

Harmonogram očkovania v Košickom kraji v najbližších dňoch:

30. 4. – VKOC Košice, AstraZeneca

1. 5. – VKOC Košice, Pfizer

1. 5. – VKOC Michalovce, AstraZeneca

2. 5. – VKOC Košice, Pfizer

 

6. Jarčuška spomína na letiskovú tlačovku

Z troch ľudí, ktorí začiatkom marca stáli na košickom letisku pri lietadle so Sputnikom, dvaja už nie sú vo svojich funkciách. Igor Matovič skončil ako premiér, Marek Krajčí opustil kreslo ministra zdravotníctva. Tretím bol profesor Pavol Jarčuška, člen vládnej pandemickej komisie a prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

V rozhovore pre Denník N o vakcíne Sputnik povedal: „Na tlačovú konferenciu (na košickom letisku pri lietadle s vakcínami Sputnik) ma zavolal minister Krajčí. Netušil som, že bude mať takýto formát. Dnes už viem, že tlačová konferencia nebola správne zvolená.”

 

7. Art Film Fest tento rok bude

28. ročník Art Film Festu vlani v Košiciach znemožnila pandémia. Tento rok má druhú možnosť. Hoci koronavírus je stále tu, medzinárodný filmový festival sa vráti.

Uskutoční sa od 23. do 27. júna 2021 s bezpečnostnými opatreniami, ktoré budú v danom čase platné.

„Situácia nám zatiaľ neumožňuje vrátiť sa k pôvodnému modelu festivalu, ale príprava komornejšej verzie je kreatívnou výzvou, ktorú berieme veľmi zodpovedne,“ povedal Peter Nagel, umelecký riaditeľ Art Film Festu.

 

8. Úsmev ešte neotvoria

Od 3. mája budú opäť povolené kultúrne akcie s účasťou divákov podľa pravidiel kultúrneho semafora, ktorý v stredu schválila vláda. Hudobných promotérov, zástupcov divadiel, kín a kultúrnych centier sa Denník N pýtal, čo to pre nich znamená.

Odpovedal v ňom aj Lukáš Berberich z košického Kina Úsmev a z jeho slov sa zdá, že populárne klubové kino ešte ostane pár dní zavreté: „(..) Máme aj otázky týkajúce sa vstupu na podujatia s maximálne 24-hodinovým AG testom alebo ako presne je legislatívne riešený zber osobných údajov od divákov. Dôležité je poukázať na to, že hovoríme o takýchto obštrukciách pre kultúru v čase, keď sú už kostoly alebo športoviská sprístupnené za úplne iných podmienok. Radi by sme po štyroch mesiacoch opäť otvorili čo najskôr, ale zatiaľ sa zdá, že jediná možnosť je počkať na ďalšie fázy uvoľnenia. Nateraz teda ostávame so svojou programovou ponukou online.”Košické Kino Úsmev . Foto - Patrik Bucko

 

9. Duda nepôjde do druhej ligy

Ondrej Duda mladší, ktorého ešte ako 17-ročného tréner Ján Kozák vytiahol do áčka MFK Košice, sa snaží zachrániť v nemeckej Bundeslige Kolín nad Rýnom. Ondrej Duda starší sa zas ako asistent trénera snaží zachrániť Michalovce v slovenskej najvyššej súťaži.

Otec v rozhovore povedal, že aj keby Kolín vypadol, “Ondro by zostal v najvyššej nemeckej súťaži, nepôjde do druhej ligy”. (sportnet.sme.sk)

 

10. Na Medickej o rok začnú stavať technologický chrám

V Košiciach vznikne špičkové vedecko-aplikačné centrum - Košický klaster nového priemyslu (CNIC). Hlavnými partnermi sú tri košické univerzity, SAV, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura, mesto Košice, Košický samosprávny kraj a priemyselný partner Cassovia Discovery Park.

„Na Medickej ulici plánujeme postaviť ‚technologický chrám‘ pre všetkých partnerov, šesťposchodovú modernú budovu, ako to vidíme v iných inovačných centrách v Európe,“ povedal rektor UPJŠ Pavol Sovák.

CNIC má byť primárne zameraný na materiálové a biomedicínske technológie, zelené a digitálne technológie a kvantové technológie. Kompletná projektová dokumentácia projektu CNIC má byť pripravená v tomto roku tak, aby sa v roku 2022 mohlo začať s jeho výstavbou. (teraz.sk)

 

Odporúčame si prečítať:

Vo Vysokých Tatrách v priebehu utorka turisti viackrát videli medvedicu s dvomi mladými priamo na Hrebienku pri bufete a aj na frekventovanom chodníku. Prečo idú medvede tak blízko k ľuďom a ako sa má človek správať, aby neohrozil ju, mladé ani seba?

„Ak medvede majú možnosť kŕmiť sa, hoci aj zahodeným rožkom, odpadom, tak sú neraz odsúdené na smrť, lebo ich to nie je možné odnaučiť,“ hovorí filmár a ochranár Erik Baláž. (Denník N)

 

Tatry mountain resorts (TMR) sa už nechystajú nakupovať lyžiarske strediská ani vo veľkom stavať nové lanovky. Šéf firmy Igor Rattaj v rozhovore hovoril o inej vízii, že lyžiari si budú lístky do rôznych stredísk v rôznych krajinách kupovať online z jednej aplikácie podobne ako dovolenkári ubytovanie na portáli Booking.com - so zľavami a s inými výhodami.

Na margo zonácie vo Vysokých Tatrách povedal: „Všetky lyžiarske strediská dokopy zaberajú jedno percento plochy TANAP-u. Keby bol politický úzus, že to percento bude vyčlenené na cestovný ruch zvaný lyžovanie, ktoré tam má nejakú históriu, tak národnému parku neuškodíme. Nehovoríme o nových zónach, len by sa to kodifikovalo tam, kde to už je.“ (Denník N)

 

Zdravotné poisťovne hradia niektoré stomatologické výkony, lebo poistenci to vnímajú ako benefit, ktorý neraz rozhoduje o tom, v ktorej poisťovni skončia.

Všeobecná zdravotná je v tom na prvý pohľad najštedrejšia, ale nastavila také absurdné podmienky na čerpanie benefitu, že poistencov skôr znervózňuje, než láka. Výsledkom je ich nezáujem o produkt.

Zarazený ostal aj päťdesiatnik František. Keď prišiel od zubára domov a prečítal si podmienky, potvrdenie o zaplatení dentálnej hygieny rovno vyhodil do koša.

Štátna poisťovňa podmieňuje 120-eurový ročný benefit tým, že núti svojich poistencov, aby sa združovali do minimálne štvorčlenných skupín a zvolili si správcu skupiny, ktorý má disponovať spoločným účtom. Akýkoľvek úkon vykonaný správcom zaväzuje všetkých členov. (Denník N)

 

Číslo týždňa: 25 percent

Viac než štvrtina ľudí, ktorým testovali prítomnosť protilátok voči vírusu SARS-CoV-2, vykazovala protilátky detegujúce prekonanie ochorenia covid-19.

Za prvý týždeň, čo košický magistrát poskytuje túto bezplatnú službu, sa na klinickej štúdii mesta a Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika zúčastnilo viac než 6300 ľudí.

Cieľom štúdie je zistiť prítomnosť jednotlivých tried cirkulujúcich protilátok u obyvateľov Košíc a ich okolia. Výsledky okrem iného umožnia definovať rizikové skupiny obyvateľstva a naznačia ďalší vývoj pandémie nového koronavírusu.

Dobrovoľné testovanie sa končí 30. apríla. Je pre dospelých a deti od 12 rokov, ktorí doteraz neboli očkovaní proti covidu.

 

Foto/vizualizácia týždňa:Vizualizácia: Detská železnica Košice

Inovatívna atrakcia vznikne v košickej rekreačnej lokalite Alpinka. Tristo metrov dlhý drezinový ovál rozšíri ponuku turistických atrakcií v Košickom kraji. Hotový by mal byť na prelome jari a leta budúceho roka.

Prvý ovál svojho druhu na Slovensku bude nezávislý, no úzko prepojený s historickou Detskou železnicou, ktorá premáva Čermeľským údolím už 65 rokov. Na dráhe bude 5 až 6 drezín, každá pre dve až štyri osoby. Spolu sa tak na dráhe bude môcť súčasne pohybovať až 20 návštevníkov. (Pravda)

Zmeniť nastavenia e-mailov
Odhlásiť z odoberania