High 5ive

Čo čítať, počúvať, pozerať a kam ísť? Naše tipy z popkultúry a umenia.

Ďakujeme, že odoberáte tento newsletter. Budeme radi, ak ho prepošlete známym. Dostali ste tento newsletter a chcete ho odoberať? Stačí kliknúť sem.

High 5ive: Spieval o tom, ako spal s trinásťročnou. Máme počúvať nového Iggyho Popa?

Kto sa má vedieť zorientovať v tom množstve kultúrnej ponuky? My! Tu je náš osobný výber podujatí a vecí, ktoré vás môžu zaujať.

Zobraziť na webe
 
*

Veterán Iggy Pop vydal nový album Free a kolega Oliver Rehák už búši do klávesnice, aby ho zhodnotil. Mne však napadlo: mali by sme ho vôbec počúvať? V jeho skladbe Look Away z roku 1996 totiž môžeme počuť: „I slept with Sable when she was 13, her parents were too rich to do anything“. Iggy tu spomína na svoj „vzťah“ s maloletou groupie Sable Starrovou.

Otázky: Neriešime to, lebo rokenrol bol v 70. rokoch „už raz taký“? Alebo preto, že to Iggy verejne priznal? Či preto, že išlo o dobrovoľný akt a dievča to považovalo za cool? V záplave súdnych sporov, zničených kariér a posmrtných zhadzovaní z tróna zjavne nemáme úplne jasno. Pozerám na sympaťáka Iggyho v zaujímavej debate s Jimom Jarmuschom a rozmýšľam, prečo je to tak.

Kliknutím na obrázok spustíte prehrávanie videa v novom okne

Iggy Pop and Jim Jarmusch in Conversation: On Free

*

Pri tomto pánkovi o nevhodnosti počúvania rozhodne rozmýšľať nemusíte. Ak medzi hudobníkmi existuje kategória slniečkarov, Ahmed Abdullahi Gallab alias Sinkane sa do nej sám dobrovoľne prihlási. Pozitívne vlnenie tohto pôvodom Sudánčana ma zasiahlo asi pred piatimi rokmi a drží dodnes.

Aj na novej platni Dépaysé sa dozviete, ako má znieť dnešný afro pop či afro funk. Ak vás nechytí drajv hneď prvej skladby Everybody, máte vypnuté čidlá pre rytmus. Koho by nálada čierneho džentlmena oslovila viac, môže sa ísť zatriasť na jeho koncert v Prahe.

*

Netflix pozitívni čitatelia už možno zachytili, že strímingová služba odpremiérovala druhú sezónu dokumentárneho seriálu Abstract. Ide o pohľady do štúdií a tvorivých kuchýň úspešných ľudí z kreatívneho priemyslu. V prvej várke to bol napríklad ilustrátor Christoph Niemann, architekt Bjarke Ingels či grafická dizajnérka Paula Scherová.

Nová nádielka štartuje umeleckou hviezdou Olafurom Eliassonom. Pozeranie týchto zručne a vizuálne zaujímavo spracovaných portrétov sa oplatí z dvoch dôvodov. Jednak máte možnosť nahliadnuť pod ruky a do hláv ľudí, ktorí sa úspešne realizujú prácou, ktorá ich baví. Zároveň môžete rozmýšľať nad tým, či je v tejto brandži naozaj všetko také bezproblémové

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Zmeniť nastavenia e-mailov
Odhlásiť z odoberania