Roland Garros, 15. deň: Všetko malo sedieť Djokovićovi. Nadal ho zahanbil a vyrovnal Federera

 Prepošlite tento newsletter komukoľvek, kto by ho mal čítať

 Zobraziť tento newsletter na webe (napríklad ak ho chcete zdieľať)

 

Dobrý deň,

tenisový zápas roka vyhral Rafael Nadal. Novaka Djokovića zdolal 6:0, 6:2, 7:5. A to napriek tomu, že pred zápasom sa hovorilo, ako všetky podmienky viac budú sedieť Srbovi.

Nadal vyhral Roland Garros neuveriteľný trinásty raz. Predošlý rekordér Björn Borg má len šesť titulov. Španiel na turnaji vyhral počas kariéry sto zápasov a prehral len dva.

V poradí najlepších hráčov histórie vyrovnal Rogera Federera. Obaja majú dvadsať grandslamových titulov. Djoković ich chce prekonať, no zatiaľ zaostáva so sedemnástimi titulmi.

Všetko o finále sa dozviete v tomto súhrne, ktorý budeme postupne aktualizovať.

Súhrn Roland Garros sme vám priniesli každý deň počas trvania tohto grandslamového turnaja.

 

Takýto priebeh nečakal nikto. Pred zápasom John McEnroe v priamom prenose Eurosportu tipoval Djokovićovo víťazstvo 3:1 na sety, Tim Henman si myslel, že Nadal vyhrá 3:2.

Počas celých dvoch týždňov sa hovorilo, že chladné podmienky budú viac sedieť Srbovi. Tesne pred zápasom sa skloňovala aj ďalšia výhoda pre zverenca Mariána Vajdu.

Djokovićovi vraj pomôže, že organizátori zatiahli strechu, pretože pred zápasom trochu mrholilo. Pod strechou sa nehralo žiadne z Nadalových predošlých finále.

„Parížska strecha je síce navrhnutá tak, aby cez ňu prúdil vzduch, ale eliminuje vietor. To je výhoda pre Djokovića, ktorý má priamejšie údery a tento rok sa veľmi spolieha na dropšot,“ napísal Christopher Clarey z NY Times tesne pred zápasom.

Nakoniec nerozhodovali podmienky, ale aktuálna forma. Nadal bol skvelý a Djoković sa trápil. Srb sa teraz vyrovnáva s najhoršou grandslamovou finálovou prehrou v kariére.

V minulosti neuhral set len raz. Proti Andymu Murraymu to však vo Wimbledone 2013 bolo oveľa vyrovnanejšie – 4:6, 5:7, 4:6.

Djoković trafil v prvom sete len 42 percent prvých podaní, Nadal spravil iba dve nevynútené chyby za 45 minút a výsledkom bol len druhý kanár v histórii ich vzájomných zápasov.

Bývalý tenista Sam Groth z Austrálie počas druhého setu zverejnil sarkastický tweet, že gemy sa proti Nadalovi na Roland Garros nevyhrávajú zas tak ťažko. Veď aj on sám uhral pred štyrmi rokmi „až“ tri.

Nadal dominoval do stavu 6:0, 6:2, 3:2. Potom ho Srb prvý raz brejkol a zrazu z toho bol ozajstný zápas. Bolo však už neskoro.

„Čakal som, že to bude vyrovnanejšie. Nadal prekvapil tým, ako dobre hral. Možno zavážilo, že Djoković hral dlhšie semifinále. V treťom sete už hral Novak tak, ako sme očakávali, že nastúpi od začiatku. Nadalovo sebavedomie však bolo po prvých dvoch víťazných setoch veľmi vysoké,“ zhodnotil vo vysielaní Eurosportu Mats Wilander.

„Vystihlo to celý turnaj. Ťažko sa počas neho čokoľvek predvídalo,“ doplnil ho Tim Henman.

Nadal považuje za svojho najväčšieho rivala Rogera Federera (bilancia 24:16 pre Nadala), tak ako aj Federer jeho.

Djoković má s oboma pozitívnu bilanciu: s Nadalom 29:27, s Federerom 27:23. Povedal však, že prestížnejšie sú pre neho zápasy so Španielom.

„Hral som s Rafom viackrát ako s ktorýmkoľvek iným súperom vo svojej kariére. Je to jednoznačne môj najväčší rival,“ vyhlásil zverenec Mariána Vajdu pred zápasom.

O to viac bude Djokovića prehra mrzieť.

„Blahoželám Rafovi. Je neuveriteľné, čo celú kariéru predvádzaš na tomto kurte. Na vlastnej koži som pocítil, že si kráľ antuky. Boli to pre mňa fantastické dva týždne, no s finále nie som spokojný. Lepší súper mal jasne navrch,“ vravel Djoković po zápase.

„Ďalší titul je viac ako sen. Toto je najdôležitejší kurt v mojej kariére. Dosiahol som na ňom ďalšie výnimočné víťazstvo. Bohužiaľ, v tejto situácii nemôžeme oslavovať ako obvykle,“ povedal Nadal.

Zmeniť nastavenia e-mailov
Odhlásiť z odoberania