N
Váš dnešný Newsfilter Denníka N

Andrej Danko robil hanbu v Južnej Kórei (zostavil Juraj Javorský)

1. Danko bol na výlete v spoločnosti, do ktorej zapadol. 2. Význam štrajku ďaleko prekročil dohodnuté percentá. 3. Kotlebovci sa učia robiť tendre od Fica a Vážneho + krátke správy jednou vetou, FB status a citát a nový Shooty

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Danko bol na výlete v spoločnosti, do ktorej zapadol

Predseda SNS Andrej Danko išiel na výlet do Južnej Kórey, kde sa konalo stretnutie predsedov parlamentov euroázijských krajín. Vrcholom jeho programu bolo stretnutie s predsedom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom. Nie je preto prekvapením, keď vyhlásil, že sme predurčení na spoluprácu s Ruskou federáciou, že je v záujme Slovenska vzťahy s Ruskom prehlbovať.

„Je veľmi dôležité toto obdobie prekonať a naozaj nastaviť dobudúcna nové pravidlá, ale aj vzťahy s Európskou úniou. Verím, že i Slovensko prispeje k tomu, že sa tieto problémy prekonajú,“ vyhlásil Danko.

Ťažko z toho vylúštiť, či tým myslel na sankcie voči Moskve, a teda, že by sme mali tlačiť na ich rušenie, alebo či chce naprávať vzťahy Ruska s Radou Európy, do ktorej aj z iniciatívy Viačeslava Volodina prestala Moskva posielať členské príspevky. To by však musel Danko najprv vyriešiť ruskú anexiu Krymu, pretože práve tá bola dôvodom, prečo prišlo Rusko o hlasovacie práva v Rade Európy a prečo naň Únia uvalila sankcie.

Kórejská hanba však pokračuje ďalej. Hovorí Danko:

„Som veľmi rád, že som sem prišiel aj s kolegom z českého parlamentu, pánom Hamáčkom. Možno aj tak symbolicky na územie štátu, ktorý je strategickým investorom na Slovensku. A môžeme deklarovať, že máme vážny záujem, Česi aj Slováci, o zlepšenie spolupráce s Ruskou federáciou, Kóreou a so všetkými štátmi, ktoré sú tu na tomto veľkom stretnutí.“

Symbolické skôr je, že poslanec ČSSD Jan Hamáček je známy najmä preto, že viedol schôdzu českého parlamentu taký spitý, že nedokázal vyslovovať mená poslancov.

https://www.youtube.com/watch?v=aPRMUE7kf7E

V pomyselnom výletnom autobuse sedeli s Dankom okrem Hamáčka aj Andrej Hrnčiar z Mosta-Hídu a Martin Glváč zo Smeru. Tých dobre poznáme, takže ešte zostáva predstaviť Viačeslava Volodina.

Na rozdiel od doteraz menovaných to nie je žiadna nula. Patrí medzi najvplyvnejších ľudí v Kremli a bol kľúčový pri návrate Putina do prezidentského úradu. Je na sankčnom zozname Spojených štátov.

Naposledy sa dostal do globálnych médií pri obhajobe zákona, ktorým Rusko vyškrtlo domáce násilie (ak sa stane v rodine prvýkrát) zo zoznamu trestných činov a potom vyhlásením, že Rusi nemajú o statuse Krymu vôbec čo diskutovať.

Keby chcel Danko konať v záujme Slovenska a Únie, zostal by v Soule aj so všetkými účastníkmi výletu.

2. Význam štrajku vo VW prekročil vyrokované percentá

Štrajk vo Volkswagene sa skončil, môžeme začať počítať, pre koho lepšie a pre koho horšie. Pretože hlavným dôvodom bola životná úroveň jeho zamestnancov, pozrime sa najprv na ich zisky.

Podľa dosiahnutej dohody stúpnu tarifné platy v prvom období o 4,7 percenta, čo nám však veľa nepovie. No pri hypotetickom plate tisíc eur to znamená, že zamestnanci dostanú pri najbližšej výplate viac o 47 eur, ak nerátame dohodnutý „bonus“ 500 eur, ktorý je však len jednorazovou symbolickou náhradou za mzdu ušlú počas štrajku.

Dohoda medzi vedením a odbormi však obsahuje až tri valorizácie rozložené na 27 mesiacov. Pri tisíceurovom plate znamená dohoda priemerný mesačný nárast za celé toto obdobie o sto eur (resp. 118 aj s bonusom), pretože takto o dva roky už bude dostávať o 141 eur viac než doteraz.

Zdá sa vám to málo alebo veľa? Asi to závisí od uhla pohľadu. Keď si to porovnáme s vlajkovou požiadavkou moderných odborov, čo bol 16-percentný rast na pol druha roka, tak tisíceurový pracovník by presadenie tejto požiadavky pocítil okamžitým nárastom o 160 eur. Odbory teda vyštrajkovali viditeľne menej, než žiadali, no ani to na hodnotenie úspechu štrajku z pohľadu zamestnanca nemusí stačiť.

Keď si dosiahnutý výsledok porovnáme s ponukou vedenia závodu spred štrajku (14. júna), zistíme, že bez štrajku by plat 1000-eurových zamestnancov stúpol o 20 eur menej. Táto ponuka však platila len na 19 mesiacov a, ktovie, po nich by možno platy stúpali rýchlejšie. Na druhej strane, táto ponuka Volkswagenu už prišla v čase, keď hrozba štrajku visela nad hlavami manažérov ako gilotína. Šéf Moderných odborov Smolinský na záznam povedal, že na prvom rokovaní v januári ponúklo vedenie firmy nárast platov o 1,7 percenta. Nemáme to ako overiť, no v porovnaní s týmto číslom je výsledok štrajku priam skokovým nárastom.

A ešte jedno porovnanie: v žilinskej Kia sa tento rok tiež hovorilo o štrajku, no napokon sa dohodli aj bez neho. Ľudia – priemerne horšie platení ako tí vo VW, si polepšili mesačne jednotne o 75 eur.

Ako dopadol štrajk z pohľadu odborov? Tu čísla nie sú potrebné. Zo Zoroslava Smolinského a jeho Moderných odborov sa stal nový, silný hráč už len preto, že v mene zamestnancov niekoľko dní úspešne blokoval výrobu v najdôležitejšej slovenskej firme. To je dôležitý výsledok nielen pre neho, ale pre zamestnancov ako spoločenskú skupinu. Ako sa ukázalo, bojovať sa dá aj tvrdšie, než ako to doteraz robili Machynove spolitizované odbory. No a dôležité je aj to, že pre Volkswagen výsledok štrajku pravdepodobne významne nezmení rovnicu, podľa ktorej sa rozhoduje, kde sa mu oplatí vyrábať.

3. Kotlebovci sa učia robiť tendre od Fica a Vážneho

Televízia Markíza nachytala kotlebovskú župu v Banskej Bystrici pri zlodejine ako z učebnice Ľubomíra Vážneho. V skratke: štyri mesiace pred voľbami sa župa rozhodla opravovať cesty, tak vypísala tendre. Dohromady necelých 10 miliónov rozdelila na 15 ciest, a teda 15 súťaží. Akurát že všetky aukcie vypísali s rovnakým termínom a na predkladanie ponúk nechali firmám len tri dni.

Už z opisu je jasné, že súťaž bola len na oko, pretože ktorá stavebná firma dokáže obehať 15 ciest v kraji za tri dni tak dôkladne, aby dokázala odhadnúť prácnosť a vypracovať ponuku? Jedna sa našla. A vyhrala deväť z 15 aukcií.

Riaditeľ župného úradu a kotlebovský poslanec Milan Uhrík sa pokúsil aj o istú verziu smeráckej formulky „v súlade so zákonom“. Presne povedal, že „stále to môže byť úplne relevantný a zákonný postup“. Akurát že nemôže, pretože zo zákona mala dať župa dlhší čas na predkladanie ponúk.

Už po dokázanom rodinkárstve na župe či nesplnených sľuboch o vracaní volebných peňazí bolo ťažké si predstaviť, že sa budú fašisti nejako odlišovať od tradičných, skorumpovaných politikov. No odhalenie Markízy je doteraz najväčším ,sústom' a snáď sú už ľudia z Úradu verejného obstarávania na ceste do Banskej Bystrice.

A prinajmenšom obyvateľov bystrického kraja by malo zaujímať aj to, že peniaze na rekonštrukcie sa na rozdiel od iných krajov nebudú financovať z eurofondov, ale z rozčpočtu župy. Keďže kotlebovcov prichytili pri zamestnávaní ľudí načierno, kraj prišiel o 20-miliónovú podporu na rekonštrukciu ciest.

 

Jednou vetou:

4. Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila, že chce pre občanov Európskej únie žijúcich legálne vo Veľkej Británii rovnaké pravidlá, aké majú Briti a rovnakú politiku očakáva od Únie.

5. Ministerstvo zahraničných vecí vybralo v kauze predsedníctva v EÚ najmenej výhodnú ponuku, zistila Transparency International, odhalila, že ministerstvo oslovilo aj firmu režiséra, ktorý v minulosti robil pre Smer, a aj keď ho nevybrali, galavečer režíroval.

6. Nového predsedu bude voliť súdna rada 11. Júla, vo štvrtok skončí vo funkcii jej súčasná predsedníčka Jana Bajánková.

7. Keby nemocnice platili načas, dodávatelia by im vedeli zlacniť tovar od 1 do 10 percent, ročne by mohlo ísť o 2,7- až 27 miliónov eur, odhaduje Aliancia Fair-play na základe prieskumu medzi firmami.

8. Slovensko by malo podľa 69,3 percenta Slovákov smerovať do jadra EÚ, teda úzko spolupracovať s najvyspelejšími štátmi A-kategórie, ukázal prieskum Polis.

9. Každé zviera by malo byť definované ako živý tvor, nie ako vec, okrem toho zakážu vystupovanie levov, tigrov či slonov v cirkusoch, oznámila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

10. Predseda Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi Ján Slovinský sa pomýlil, keď na rokovaní súdnej rady hlasoval sám za seba, tak vysvetlil, prečo zdvihol ruku, keď sa rozhodovalo, či napriek preradeniu na košický krajský súd bude šéfovať na svojom okresnom súde.

Zaujímavé články:

FB status dňa:

https://www.facebook.com/minagri.sr/videos/1572265166137649/

Citát dňa:

Ak dáme peniaze určené na chránené dielne priamo postihnutým, budú si oni môcť dovoliť pracovať za menej peňazí, akurát nebudeme potrebovať ďalších x úradníkov na rozhodovanie.

Richard Sulík, predseda SaS, vo svojej obhajobe odvodového bonusu.

Nový Shooty:

 

V Denníku N sa snažíme o kvalitnú žurnalistiku bez vlastníckych tlakov. Nezávislí však môžeme zostať len s Vašou podporou. Pozrite si ponuku predplatného Denník N:

Ponuka predplatného Denníka N

Alebo kliknite na adresu predplatne.dennikn.sk

Rýchle správy alebo kvalitná žurnalistika do vášho mobilu či tabletu. Stiahnite si aplikácie Denníka N:

Máte otázku, postreh, tip na článok? Píšte na info@dennikn.sk.
Copyright © N Press s.r.o., Jarošova 1, Bratislava. IČO 46887491
Newsfilter posielame každý večer po 19:00 s výnimkou piatka a soboty. Odhlásiť z odoberania týchto e-mailov. / zmeniť nastavenia e-mailov